راهنمایی

قمر در عقرب چیست و چه چیز هایی باید درمورد آن بدانیم

در بررسی رمز و رازهای آسمان، پدیده قمر در عقرب به عنوان یکی از جذاب‌ ترین پدیده‌ های نجومی برجسته شده است. وقتی قمر به نزدیک‌ ترین نقطه‌اش به زمین می‌رسد، با ستاره‌ی ثابت زهره در صورت عقرب هم‌ زمان می‌شود، این ترکیب زیبا نه‌ تنها ماهیت نجومی دارد، بلکه در اعتقادات، فرهنگ و هنر نیز جایگاهی ویژه دارد. در این مقاله، قصد داریم به بررسی چند جنبه مهم این پدیده بپردازیم و ارتباطات آن با زندگی انسان‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

برای درخواست سرکتاب توسط استاد محمد زاده کلیک کنید.

قمر در عقرب چیست و چه کارهایی را نباید در این روزها انجام داد؟

قمر در عقرب یک پدیده نجومی است که زمانی رخ می‌دهد که کره ماه (قمر) در برج “عقرب” قرار  گیرد یا کره ماه مقابل صورت فلکی “عقرب” قرار گرفته باشد.  این پدیده در تقویم قمری به خصوص مرتبط است و در طول هر سال قمری، به مدت حدود ۲ روز  و نیم (60 ساعت) در  هر ماه قمری، قمر در برج عقرب قرار می‌گیرد.

در زمان قمر در عقرب، برخی کارها ممنوع شده‌اند. به عنوان  مثال، امام صادق علیه السلام در حدیث خود اشاره کرده اس  که سفر و ازدواج در زمان قمر در عقرب نهی شده است. علامه  مجلسی آمیزش نیز در این زمان توصیه نشده است. همچنین نوشتن حرز امام  جواد در زمان قمر در عقرب نیز نهی شده است. برای محاسبه زمان دقیق قمر در عقرب، محاسبات دقیق نجومی لازم است و برای افراد عادی امکان پذیر نمی‌ باشد تا  زمان دقیق  قمر در عقرب را بدست آورند. بهتر است از سایت‌ها  معتبری که ساعات دقیق قمر در عقرب را ذکر می‌کنند، استفاده کنید.

قمر در عقرب و کار هایی که در این روز نباید انجاد داد
قمر در عقرب چیست و چه کار هایی را نباید در این روز انجام داد

معنی قمر در عقرب

“قمر در عقرب” به موقعیتی اشاره دارد که در آن کره ماه (قمر) در برج عقرب قرار می‌گیرد. این موقعیت در هر ماه قمری برخی از شب‌ ها و برخی از روزها رخ می‌دهد. هنگامی که قمر در عقرب است، ممکن است تأثیرات خاصی در زمین داشته باشد، اما این موضوع مستلزم توجه و احتیاط است.

احتیاطات مربوط به “قمر در عقرب” می‌تواند شامل تأثیرات ممکن بر زمین و تأثیرات فرا طبیعی بر کره زمین باشد. برخی از افراد به تأثیرات قمر در عقرب برای کاهش نگرانی‌ های مربوط به ازدواج و سفر نگاه می‌کنند، اما برخی دیگر توصیه می‌کنند که در این موقعیت احتیاط ترک نشود. از جهت دیگر، برخی فقیها ادعا می‌کنند که قمر در عقرب به معنای وجود آن در برج عقرب است و برای صورت فلکی عقرب احتیاط ترک نشود.

به طور کلی، برای مدیران تعلیم و تربیت، توصیه می‌شود که به محتوای مربوط به “قمر در عقرب” با دقت و احتیاط نگاه کنند و برای تصمیم‌ گیری‌ های مربوط به ازدواج و سفر، از تقویم‌ های نجومی معتبر استفاده  کنند تا بتوانند بفهمند که قمر در چه ساعتی وارد عقرب می‌شود و چه ساعتی خارج می‌شود.

مطالب خواندنی: دحوالارض چیست

معنی قمر در عقرب چیست
معنی قمر در عقرب چیست؟

آیا نوشتن دعا در قمر در عقرب صحیح است؟

نوشتن دعا در قمر در عقرب به نظر می‌ رسد که برخی از افراد و جامعه‌ های معتقد به علوم غریبه آن را معتبر می‌دانند، اما این موضوع می‌تواند بستگی به باور ها و معتقدیت‌ های فردی داشته باشد. برخی از این افراد بر اساس اطلاعات و تجربیات خود از ساعات نحس و قمر در عقرب به عنوان زمانی مناسب برای انجام کار های مختلف، از جمله نوشتن دعا، استفاده می‌کنند.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از منابع و اطلاعات مربوط به این موضوع ممکن است بر اساس باورها و معتقدیت‌ های شخصی در نظر گرفته شده باشند و ممکن است با اطلاعات علمی و منطقی همخوانی نداشت باشند. در حالی که برخی از افراد ممکن است باور داشته باشند که نوشتن دعا در قمر در عقرب می‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد، اما برای اطمینان بهتر از این  نکته استفاده کنید که این موضوع در علوم رسمی و معتبر تأیید نشده است و ممکن است به باورهای شخصی بستگی داشته باشد.

روش های رفع نحسی قمر در عقرب
کار هایی که برای از بین بردن نحسی در روز های قمر در عقرب باید انجام داد

روش از بین بردن نحسی در روز های قمر در عقرب

برای رفع نحسی قمر در عقرب و از بین بردن این وضعیت، روش‌ های مختلفی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد:

 1. دعا و صدقه

  طبق تقلید شیعه، می‌توان با دعا و صدقه به خدا نحوسی قمر در عقرب را از بین ببرد. از دعا هایی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد می‌توان به دعای حوقله سبعه اشاره کرد که در روز شروع قمر در عقرب خوانده می‌شود.

 2. فال روز

  استفاده از فال روز نیز یکی از روش‌ هایی است که می‌توان برای رفع نحوسی قمر در عقرب از آن استفاده کرد. فال روز به انتخاب ماه تولد شما بستگی دارد و می‌توانید از فال روزانه ماه تولدتان استفاده کنید.

 3. تقویم‌ های نجومی

  برای پیدا کردن زمان وقوع قمر در عقرب، می‌توانید از تقویم‌ های نجومی استفاده کنید که روزهای قمر در عقرب را به طور دقیق نشان می‌دهند.

 4. اجرای عملیات مناسب

  فراهم کردن شرایط مناسب برای اجرای عملیات مناسب مانند خواندن صیغه ازدواج یا انجام سفر در زمان قمر در عقرب  نیز می‌تواند به کاهش تاثیر نحوسی کمک کند.

همچنین برخی منابع ادعا می‌کنند که فال نیک به خوبی در اسلام توصیه شده و فال بد زدن شرک  است، اما این موضوع ممکن است در برخی مواقع مختلف تفاوت داشته باشد و باید با توجه به منابع معتبر و تقلیدات مربوط به فال د  نظر گرفته شود.

کار های ممنوعه در روز های  قمر در عقرب

در روزهای قمر در عقرب که به عنوان روزهای نحس شناخته می‌شوند، اقدامات مهمی مانند ازدواج، عقد قرارداد، کارهای سفر،  حکاکی شرف الشمس و نوشتن حرز امام جواد علیه السلام و غیره ممنوع  است. این روزها در هر ماه قرار می‌گیرند و معمولاً به تعداد چند روز در هر ماه اشاره دارند، اما باید به طور کلی چهار روز و نیم را در نظر بگیریم.

همچنین، اگر کسی  کار  مهمی  داشته باشد و می‌خواهد برای آن مسافرت کند، می‌تواند با صدقه خود اقدام کند و این کار را تعطیل کند تا در روزهای قمر در عقرب به آن پرداخته شود. یکی از راه‌های دیگر که می‌توان برای کار های ممنوعه در این روزها استفاده کرد، حرز امام جواد علیه السلام است.

دعا برای روز های قمر در عقرب
انواع دعا ها برای در امان ماندن روز های قمر در عقرب

دعا برای روز های قمر در عقرب

روزهای قمر در عقرب به عنوان موقعیت خاصی از نجوم قمری در برج عقرب در نظر گرفته می‌شوند که در آن زمان ماه در برج عقرب قرار دارد و به همین خاطر ماه در آن دوران قابل مشاهده نیست. در این موقعیت، قمر در عقرب از زمینه صورت فلکی عقرب یا از امتداد برج فلکی عقرب است.

برخی از روایات نقل شده از قدیم این نکته را بیان می‌کنند که در این دوران، مسافرت و ازدواج مکروه است. همچنین، برخی از روایات و شعرای بزرگان فلسفه و دینی مانند سده یازدهم و سده پانزدهم نیز مرتبط با این موضوع هستند. برای روزهای قمر در عقرب، می‌توانید از دعاهای مجرب و قوی استفاده کنید.

انواع دعا ها برای قهر در عقرب و ویژگی‌ های هرکدام

 برخی از دعاهایی که می‌توانید از آن‌ها در ماه قمر در عقرب استفاده کنید عبارتند از:

 1. دعای رفع نحسی قمر در عقرب

  این دعا برای درخواست برداشتن نحسی و کنار داشتن قمر در عقرب طراحی شده است.

 2. دعای زبان بند قوی و فوری با اثر تضمینی و حتمی

  این دعا برای درخواست رفع زبان بند و ایجاد شرایط مناسب برای زبان بند است.

برای نوشتن دعاها برای روزهای قمر در عقرب، می‌توانید از دعای حوقله سبعه استفاده کنید. این  دعا به منظور دفع نحوست  قمر در عقرب و رفع نحسی ایام قمر در عقرب می‌باشد. دعای حوقله سبعه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم، لا  حَولَ  وَ  لا  قُوَّهَ الاّ  بِاللهِ  اُفرِّجُ  بِها  کُلِّ  کُربَهِ  لا  حَولَ  و  لا  قُوَّهِ الاّ  بِالله  اُحِلُّ  بِها  کُلِّ  عُقدَهِ،  لا  حَولَ  و  لا  قُوَّهَ الاّ  بِالله  اَجلو  بها  کلّ  ظلمه،  لا  حول  و  لا  قُوَّهَ  اِلاّ  بِالله؛  اَفتَحُ  بِها  کُلِّ  باب،  لا  حَولَ  و  لا  قُوَّهِ الاّ  بالله  اَستَعینُ  بِها  عَلى  کُلِّ  شِدَّهِ  و  مُصیبَهِ،  لا  حَولَ  و  لا  قُوَّهِ الاّ  بِالله  اَستَعینُ  بِها  عَلى  کُلِّ  اَمرِ  یَنزُلُ  بی،  لا  حَولَ  و  لا  قُوَّهِ الاّ  بِالله  اَعتَصِمُ  بِها  مِن  کُلِّ  مَحذُور  اَحاذِرهُ .  اَسئَلُکَ  یا  رَبِّ  اَن  تُصَلِّیَ  عَلى  محمّد  و  آل  محمد  و  أهلِ  بَیتِهِ الطّاهِرین  بِخَفیِّ  لُطفِکَ  یا  ذاالجَلالَ  و الاِکرام،  آمین   یا  ربّ العالمین.

این دعا باید در رو  شروع قمر در عقرب به سه مرتبه تکرار شو  و همچنین در هر روز آیه الکرسی قرائت گردد. می‌توانید از فال های روزانه بر اساس ماه تولد خود استفاده کنید که می‌تواند به تقویت و تأمین رزق و روزی کمک کند.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد: قمر در عقرب به معنی وقوع قمر در برج عقرب است.  این پدیده در هر ماه قمری یک بار اتفاق می‌افتد و 2  تا 3 روز طول می‌کشد. وقتی کره ماه در چرخش خود به دور زمین به برج عقرب برسد، آنگاه قمر وارد عقرب می‌شود و زمانی که از  برج عقرب خارج شود، قمر از عقرب خارج شده است. این پدیده به دلیل حرکت ماه و خورشید در آسمان با این برج همراه است.

در بعضی موارد پدیده قمر در عقرب همراه با گذر ماه از برابر ستاره قلب‌ العقرب است که تقریباً هر سال یک بار رخ می‌دهد و در همه جهان قابل مشاهده است. در قرآن مستقیما به موضوع قمر در عقر  اشاره نشده است. اما روایاتی از انجام کارهایی مانند ازدواج، خواندن خطبه عقد، آمیزش جنسی و معامله آمده که در زمان هایی نهی شده است.

ازدواج در زمانی که قمر در عقرب است، مکروه است. تاثیرات قمر در عقرب در زندگی انسان باید باشد که به سمت و سوی خرافات کشیده نشوند و تنها از آموزه‌های اسلامی به نحوی استفاده شود که در حدّ مجاز باشد. اگر در این روزها دست به انجام کارهایی زده اید که نباید انجام می‌دادید، می‌توانید برای برطرف شدن نحسی اثرات قمر در عقرب 3 بار دعای حوقله سبع را بخوانید.

شما عزیزان همچنین می توانید برای خرید انگشتر موکل دار با احراز اصالت و همچنین درخواست سرکتاب کبیر با شماره تلفن ۰۹۰۱۱۸۷۶۳۰۳ در پیام رسان های واتسآپ، تلگرام و ایتا سفارش خود را ثبت کنید.

سوالات متداول در مورد قمر در عقرب

معنی  قمر در عقرب چیست ؟
این  عبارت  به  این  معناست  که  قمر  در  همان  زمان  که  در  صورت  فلکی  عقرب  قرار  دارد،  در  برج  عقرب  قرار  دارد.

نظر  فاضل  هندی  در  مورد  قمر در  عقرب چیست؟
فاضل  هندی  می‌گوید  که  منظور  از  قمر  در  عقرب،  برج  عقرب  است.

نظر  صاحب  جواهر  نظری  در  مورد  قمر  در عقرب؟
صاحب جواهر نظری خلاف نظر فاضل هندی است و در ادامه کلام فاضل هندی را با توجه به محاسبات و دقت‌ های نجومی می‌گوید: تعریف برج‌ های نجومی بر اساس نجوم قدیم است. تعریف برج‌ های نجومی بر اساس فرضیه ای که خورشید را  متحرک و زمین را ثابت می‌دانستند و این تعریف بنا بر نجوم قدیم است.

آیا موضوع  قمر در عقرب واقعی است ؟
موضوع قمر در عقرب امری است حقیقی و واقعی  است  و تاثیرات آن در زندگی بشر قطعی و مسلم است چنانکه علمای دینی بر طبق آن فتوا نیز داده اند و بهتر این است که در این ایام از کارهای مهمی که در صدر کلام ذکر شد پرهیز شود لکن صدقه و خواندن آیه الکرسی در دفع نحوست این ایام ضروری است.

Views: 214

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
دعای عاجل